Zmiany w prawie pracy dotyczące pracy zdalnej

Z powodu koronawirusa coraz więcej osób wybiera pracę zdalną. Wprowadzono zmiany dotyczące Tarczy 4.0, które w sposób dokładniejszy skupiają się na tej formie pełnienia obowiązków przez pracownika. 

Fot. Pixabay

W Tarczy 4.0 uzupełniono zasady zdefiniowania pracy zdalnej. Nowe regulacje określają konkretne warunki jakie muszą być spełnione by pracodawca został skierowany na pracę z domu ze względów bezpieczeństwa.

Jak opisuje dziennik „Rzeczpospolita”, wymagane będą kryteria oceny dopuszczalności do pracy zdalnej. Wśród nich znajdą się między innymi umiejętności pracownika, jego możliwości techniczne i lokalowe, a także rodzaj wykonywanej pracy.

Pracodawca musi zapewnić środki i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej. Może on również prowadzić ewidencję wykonywanych czynności, która uwzględnia przede wszystkim opis czynności, czas i datę. Może też w każdym momencie cofnąć polecenie pracy zdalnej. Jednak ze względu na to, że pracownik sam wybiera miejsce swojej pracy, to po jego stronie leży zapewnienie sobie środków bezpieczeństwa podczas wykonywania swoich obowiązków.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE