Niezwykła okazja. Możesz zwiedzić miejsce niedostępne na codzień!

W sobotę, 15 sierpnia br., mieszkańcy i turyści Krakowa będą mogli odwiedzić zajezdnię autobusową w Bieńczycach, przy ul. Makuszyńskiego 34.

Fot. MPK w Krakowie

Zajezdnia, która w tym roku świętuje 50 lat istnienia zostanie otwarta dla wszystkich od godziny 11.00 do 16.00. Warto podkreślić, że z powodu pandemii koronawirusa będzie to nietypowa forma zwiedzania, inna niż dotychczasowe nasze spotkania. Znaleźliśmy sposób aby zaprezentować Państwu historię zajezdni, otóż na ulice Krakowa w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej oprócz zabytkowych tramwajów, 15 sierpnia wyjadą także zabytkowe autobusy. Zobaczymy je na linii numer 145, która nie jest przypadkowa i ma związek z obchodami 145-lecia komunikacji miejskiej
w Krakowie, które przypadają w tym roku.
Zabytkowe autobusy w trakcie obsługi linii 145 będą wjeżdżać z pasażerami na teren zajezdni Bieńczyce, co ważne bez możliwości wysiadania w trakcie zwiedzania. Trasa została tak zaplanowana aby mogli Państwo zobaczyć jak najwięcej. Autobus przejeżdżać będzie m.in obok dyspozytorni, gdzie pracę zaczynają i kończą kierowcy, następnie przez stację paliw, myjnię, halę postojową autobusów hybrydowych i plac postojowy. Do każdego z autobusów wsiądzie przewodnik, który opowiadać będzie o mijanych miejscach na terenie zajezdni. Na linii 145 kursować będą zabytkowe autobusy takie jak Jelcz M11, Scania CLL, Ikarus 260 oraz Jelcz MEX, szczególnie ten typ ma związek z początkami budowy zajezdni. Założenia projektowe zakładały obsługę 150 autobusów, a głównie właśnie typu Jelcz 272 MEX.
Przypomnijmy. Budowę rozpoczęto 4 stycznia 1966 roku, prace prowadzone były przez Krakowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. W sobotę 13 czerwca 1970 roku zajezdnia Bieńczyce rozpoczyna swoją działalność. Ze względu na stale zwiększającą się liczbę autobusów zajezdnia na przestrzeni tych 50 lat przechodziła wiele modernizacji oraz eksploatowała różnego typu autobusy a najbardziej kojarzymy ją z pojazdami z napędem hybrydowym. Stan inwentarzowy z początku lat 70’tych to 134 autobusy w tym 98 Jelczy. Obecnie w zajezdni Bieńczyce stacjonuje 186 autobusów. Każdego dnia wyjeżdża stąd 132 pojazdów obsługując 67 linii (w tym 36 miejskich, 31 aglomeracyjnych i 7 nocnych).
Pierwszy kurs linii 145 rozpocznie się o godzinie 10:55 z przystanku Kombinat, gdzie przygotowaliśmy również wystawę dodatkowych trzech zabytkowych autobusów, w tym najstarszego z kolekcji MPK SA Duranta. Po krótkiej konferencji prasowej zapraszamy do przejazdu.
Szczegółowa trasa i rozkład jazdy są dostępne na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE