Lawinowe zakażenia na weselach. Ministerstwo planuje nowe obostrzenia

Na weselach zakażają się kolejni goście, którzy przenoszą potem wirusa do zakładów pracy, biur i kopalń. Liczba zachorowań na tego typu imprezach wynosi już około tysiąc. Ministerstwo Zdrowia myśli nad kolejnymi ograniczeniami.

Fot. Shutterstock

Jednym z najbardziej zatrważających przypadków zakażeń na weselu był ten z miejscowości Nawojowa w Małopolsce. Na imprezie przebywała tylko jedna osoba zakażona, ale wirus rozprzestrzenił się błyskawicznie. Kilkanaście dni po wydarzeniu chorych było już 59 osób. Zarażały one współpracowników, znajomych, przyjaciół i członków rodziny niezwiązanych z weselem. Ostateczna liczba osób u których wykryto Covid-19 wyniosła 151, a kwarantanną zostało objętych niemal 1000. W Limanowej natomiast grał muzyk, który nieświadomie zakażał na weselu inne osoby, a także członków własnego zespołu.

Przykłady można mnożyć dlatego ministerstwo wprowadziło już pierwsze ograniczenia. Od 8 sierpnia utworzono pojęcie „żółtych” i „czerwonych” powiatów, które ograniczają liczbę gości weselnych do 100 i 50 osób.

To jednak nie koniec, bo jak mówił w radiowej Jedynce minister Łukasz Szumowski, rząd planuje wprowadził kolejne obostrzenia. – Zmniejszone dystansowanie, brak maseczek, pewna beztroska i niestety wesela, imprezy rodzinne czy kluby, które nie powinny działać, a działają, to są ewidentne źródła, które rozsiewają koronawirusa – mówił szef resortu Zdrowia. Obostrzenia nie są jeszcze znane, ale na stole są różne opcje. Mówi się o kolejnych ograniczeniach liczby gości, całkowitym zakazie uczestniczenia w imprezach seniorów, obowiązku noszenia masek przez cały czas, rejestracjach wesel i kontrolach.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE