„Rząd stworzył projekt by uniknąć odpowiedzialności”. Ostry komentarz

Kontrowersyjny projekt pojawił się w środę. Internauci szybko wychwycili zapis i w sieci zawrzało. Wczoraj swoją opinię również wyraził dr. Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Sejm RP. Fot. Katarzyna Czerwińska / Wikipedia

Chodzi o projekt złożony przez Prawo i Sprawiedliwość o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Poniżej tekst poprawki.

„Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione”

Wczoraj na antenie TVN24 dr. Mikołaj Małecki wyraził swoje oburzenie w związku z planowaną zmianą ustawy. „To jest przepis na legalizację bezprawia, szczególnie bezprawia ze strony władzy politycznej. Przepis, który ma zalegalizować różnego rodzaju zachowania, które w intencji sprawcy miały przeciwdziałać COVID-owi” – powiedział.

„Przepis mówi wyłącznie o celu przeciwdziałania COVID-19, a nie, że działanie to musi efektywnie przeciwdziałać epidemii.”

Jeszcze większe kontrowersje wywołuje fakt, że przepis ten może być zastosowany również do czynności już popełnionych.

Czekamy na Wasze opinie.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE