Ile przypadków dziennie potrzeba, by służba zdrowia stała się niewydolna? Lekarz odpowiada

W wielu krajach służba zdrowia, chociaż świetnie przygotowana, nie poradziła sobie z ogromną liczbą chorych na Covid-19. Doprowadziło to do traumatycznych sytuacji, kiedy trzeba było wybierać, kto ma skorzystać z respiratora. Ilu przypadków dziennie potrzeba w Polsce, by taka sytuacja również miała miejsce? Lekarz odpowiedział.

Fot. AP/Associated Press/East News

Dr Paweł Grzesiowski, lekarz pediatra, immunolog, doktor nauk medycznych i nauczyciel akademicki w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego był gościem w TVN24. Opowiedział o tym, co to są klastry zakażeń i kiedy system może stać się niewydolny.

Zdaniem lekarza jesteśmy w niebezpiecznym momencie pandemii. Jedna osoba potrafi zakazić 1,3 osoby, a w niektórych powiatach nawet 1,5 osoby. Za liczbę nowych przypadków odpowiadają tzw. klastry zakażeń. To sytuacje, które sprzyjają rozwoju wirusa, jak np, imprezy masowe. Immunolog mówi, że w jednym takim klastrze jedna osoba potrafi zakazić kilka lub nawet kilkanaście innych.

– Nam, żeby zablokować system, wystarczą dwa tysiące (nowych przypadków zakażeń – dop. red.) dziennie i to będzie powód do ogłaszania bardzo ostrych ograniczeń – podkreślił lekarz.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE