Nie zgadzasz się na test dziecka? Możesz mieć ograniczoną władzę rodzicielską

Dorosłych, którzy nie chcą poddać się testowi na obecność koronawirusa, może przymusić do tego Sanepid. W przypadku dzieci, sąd może nawet ograniczyć rodzicom władzę rodzicielską.

Fot. Shutterstock

Znane są przypadki, że rodzic zgłasza się z dzieckiem na SOR, a po przypuszczeniu, że może być chory na COVID-19 nie chce się poddać testowi.

Jak informuje „Rzeczpospolita” taka sytuacja miała miejsce w Gorzowie Wlkp., gdzie ojciec dziecka najpierw nie zgadzał się na podanie córce leku, który miał jej ratować życie, a później odmówił poddania jej badaniu na obecność SARS-CoV-2. Ostatecznie po namowach lekarzy dziewczynce lek podano, ale wciąż nie była przebadana. W sprawie zareagował Sanepid, który pomimo groźby nałożenia kary na mężczyznę nie zdołał go przekonać do tego faktu. Dlatego też czasowo ograniczono mężczyźnie władzę rodzicielską i przeprowadzono badanie bez jego udziału.

Sąd w normalnych okolicznościach nie ograniczyłby władzy, ale w tym konkretnym przypadku dziecko miało duszności i pogarszał się stan jego zdrowia. Ostatecznie test nie potwierdził koronawirusa, zastosowano antybiotykoterapię i dziewczynka wyszła ze szpitala zdrowa.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE