Czy konduktor może wyprosić z pociągu za brak maseczki?

Co w sytuacji kiedy pasażer odmówi założenia maseczki. Czy konduktor może wystawić mandat, wyrzucić  z pociągu lub wezwać służby? 

Fot. Shutterstock

We Francji pracownicy kolei państwowych są upoważnieni do wystawienia pasażerowi mandatu jeśli odmówi on założenia maseczki podczas trwającej epidemii koronawirusa. Może też go wyprosić z pociągu.

W polskich kolejach również istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa podczas całej podróży. Komunikaty te na pokładach pociągu są regularnie przypominane.  Jednak w przypadku gdy pasażer odmówi założenie maseczki, drużyna konduktorska może zgłosić potrzebę interwencji do odpowiednich służb. Nie dotyczy to osób, które mają odpowiednie zaświadczenie lekarskie, zwalniające z tego obowiązku.

W sytuacjach kiedy pasażer nie chce zasłonić ust i nosa, może interweniować zarówno policja, jak i Straż Ochrony Kolei. Nie pomoże to zainteresowanemu pasażerowi, a wręcz przeciwnie. Dodatkowo przez czas czekania na odpowiednie służby i wyjaśnienia sprawy, przedłuży to innym osobom podróż.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE