Dorożki wróciły na Rynek i…jest zgłoszenie do prokuratury

Tydzień temu po długiej przerwie na Rynek Główny wróciły dorożki. Przerwę wymusiły upały gdyż zgodnie z przepisami, koni nie można wystawiać na długotrwałe działanie promieni słonecznych gdy temperatura sięga 30 st. C. 

fot. Pixabay

Upały zelżały, dorożki wróciły a słońce znowu niemiłosiernie zaczęło prażyć. Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt (KSOZ) poinformowało zatem prokuraturę w poniedziałek, po upalnym weekendzie, że konie zostają zmuszane do pracy w największym słońcu.

Temperatura w weekend sięgała 35 st.C. Do złożonego do prokuratury zawiadomienia organizacja dołączyła ponad 30 filmów dokumentujących warunki pracy zwierząt.

KSOZ wskazało, że – w myśl przepisów prawnych – zabronione jest wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu a konie w ostatnich tygodniach zmuszane są regularnie do pracy w temperaturach sięgających 30-40 stopni C.

W zawiadomieniu poruszono również kwestię „braku zabezpieczenia działalności dorożkarskiej przed zagrożeniem COVID-19”, w okresie od początku lipca do chwili obecnej.

W zawiadomieniu czytamy również, że Stowarzyszenie „domaga się całkowitego zakazu wykorzystywania koni do ciągnięcia dorożek z turystami po ulicach Krakowa, nie tylko ze względu na upały, ale także z powodu wypadków komunikacyjnych czy smogu, tak jak uczyniono wcześniej m.in. w Barcelonie, Paryżu, Londynie, Rzymie i wielu innych miastach europejskich”.

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE