Leki na ciśnienie mogą pomóc w walce z koronawirusem

Na początku pandemii padały podejrzenia, że leki nadciśnienie mogą zaszkodzić zdrowiu i powodować cięższy przebieg koronawirusa. Jak się teraz okazało, jest zupełnie odwrotnie.

Fot. Shutterstock

Naukowcy ze szkoły Norwich przy Uniwersytecie Wschodniej Anglii zbadali zależność leków na nadciśnienie z intensywnością przechodzenia wirusa SARS-CoV-2. Jak się okazuje, osoby, które przyjmowały inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę i blokery receptora angiotensyny były mniej narażone na choroby niż te, które nie przyjmowały leków.

33% mniej osób zmagających się w wysokim ciśnieniem nie było tak narażone na przechodzenie koronawirusa jak osoby niechorujące na choroby związane z ciśnieniem. Nie zauważono jednak wpływu przyjmowania tych samych leków u chorujących na niewydolność serca czy nerek.

„Ważną rzeczą jest to, że pokazaliśmy, że nie ma dowodów na to, że leki na nadciśnienie mogą zwiększać ryzyko ciężkiej postaci COVID-19 i zgonu. Wręcz przeciwnie, odkryliśmy, że istnieje znacznie mniejsze ryzyko tych ciężkich powikłań, a same leki u pacjentów z nadciśnieniem mogą wręcz pełnić rolę ochronną.”

-tłumaczył jeden z badaczy.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE