Koło Gdowa znaleziono „Palce diabła”

W Polsce bardzo rzadko spotykany. Zachwyca i przeraża. Nie sposób przejść obok niego obojętnie. Grzyb znany pod nazwą „Palce diabła” to Okratek australijski. Jak nazwa wskazuje występuje głównie w Australii a teraz również… koło Gdowa w Hucisku.

fot. H. Krisp – Praca własna, CC BY 3.0/Wikipedia

O niecodziennym znalezisku poinformował czytelnik Gazety Krakowskiej i od razu pochwalił się swym odkryciem.

Okratka australijskiego spotkać można głównie w Australii, ale również na innych kontynentach, również w Europie.  W Polsce jednak występuje niezwykle rzadko.

Prawdopodobnie grzybnia została przywieziona przez przypadek z ziemią lub roślinami z Australii, albo mogły ją przenieść migrujące ptaki.

Pierwsze okazy zaobserwowano w latach 70. XX wieku w okolicy Wzgórz Krzyżowych. Okratka, mimo że występuje bardzo rzadko, czuje się w Polsce bardzo dobrze i doskonale przystosowała do naszych warunków klimatycznych.

Grzyb pojawia się na początku lata i często może dotrwać do listopada, a nawet do grudnia, jeżeli zima jest wystarczająco ciepła. Ostatnie zimy w Polsce są jednak nad wyraz ciepłe więc jest szansa, że „Palce diabła” będziemy mogli podziwiać jeszcze kilka miesięcy. I to całkiem niedaleko Krakowa bo w Hucisku koło Gdowa.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]