Nowa matura w 2023 roku. Wiadomo jak będzie wyglądać

W rozmowie z RMF FM szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zdradził, jak będzie wyglądać nowa matura, która przygotowana jest na 2023 rok. Najważniejsze zmiany to język polski i jego nowa struktura pisemna, a także obowiązek zdawania przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Fot. Rafał Gaglewski/REPORTER

Jak przekazał Marcin Smolik, zmiany wynikają ze zmienionej podstawy programowej i doświadczeń CKE z obecnego egzaminu maturalnego.

Dodatkowo tłumaczy, że nie komisja nie jest w pełni zadowolona z tego jak teraz egzamin funkcjonuje. Dlatego egzamin pisemny z polskiego będzie składał się z trzech części. Pierwsza to „język polski w użyciu” i będzie przypominać czytanie ze zrozumieniem, druga to sprawdzian wiadomości i umiejętności z zakresu historii literatury. Ostatnią częścią będzie wypracowanie, ale zupełnie inne niż dotychczas. Nie będzie interpretacji wiersza, ale również zmieni się forma i sposób oceniania. Będzie można korzystać z antologii poezji, które będą dostępne w czasie egzaminu.
Poziom rozszerzony będzie dwuczęściowy. Najpierw będą zadania sprawdzające wiedzę z zakresu historii literatury. Druga część to również wypracowanie, ale bez analizy porównawczej.
Matura ustna będzie miała dwa etapy. Część pytań będzie wcześniej znana. Pierwsze zadanie będzie z puli zadań jawnych, dotyczące lektury obowiązkowej, a drugie niejawne- podobne do pytań jakie były do ten pory. Dotyczyć mogą np. tekstu, wiersza itd. Zmieni się jednak sposób rozmowy z egzaminatorem. Maturzysta będzie musiał odnieść się do własnych doświadczeń. W ten sposób CKE chce aby odejść od tzw. encyklopedyzmu.
Zmiany dotyczyć będą też egzaminów z języków obcych. Będzie dużo więcej pytań otwartych, zarówno z czytania i słuchania.

Jeśli chodzi o poziom rozszerzony przedmiotów, będzie trzeba uzyskać minimum 30% punktów.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE