Uratowali mu życie. Jest zakażony COVID-19

Trzech funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie zostanie wyróżnionych za szczególne zaangażowanie w służbie, wzorową realizację zadań wykonywanych także z narażeniem życia i zdrowia.

Fot. Policja

8 sierpnia br. około 4 rano policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie zostali wezwani tam do awantury kilku osób na ul. Augustiańskiej. Według zgłoszenia jej uczestnicy niszczyli zaparkowane nieopodal pojazdy (wyrywali lusterka boczne).

Sierż. szt. Kamil Radwan, sierż. Konrad Sobala i sierż. Michał Mocny po przybyciu na miejsce zauważyli leżącego na chodniku zakrwawionego mężczyznę, z głęboką raną ciętą na przedramieniu zagrażającą życiu. Policjanci w maseczkach i rękawiczkach natychmiast przystąpili do udzielenia mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Szybko zatamowali krwawienie i założyli opatrunek uciskowy, a w oczekiwaniu na przyjazd karetki, nieprzerwanie monitorowali funkcje życiowe poszkodowanego obywatela Norwegii. Ratownicy medyczni, którzy przejęli od policjantów rannego, wyrazili uznanie dla ich profesjonalnego działania, które bez wątpienia uratowały 26-letniemu obcokrajowcowi życie.

W toku dalszych czynności policjanci ustalili, że ranny wraz z dwoma innymi mężczyznami (w wieku 22 i 31 lat) zatrzymanymi przez policjantów z OPP w tym samym czasie na ul. Wawrzyńca, są sprawcami uszkodzenia kilku pojazdów zaparkowanych na krakowskim Kazimierzu, gróźb karalnych kierowanych pod adresem taksówkarza i zniszczenia witryny sklepowej. Norweg doznał opisanych obrażeń właśnie w wyniku rozbicia tej szyby. Przestępstwa te są zagrożone karą do 5 lat więzienia. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji I w Krakowie. Ranny 26-latek i jego 31-letni kolega z Norwegii usłyszeli zarzut uszkodzenia mienia a ich 22-letni polski kolega został przesłuchany w charakterze świadka. Taksówkarz nie złożył wniosku o ściganie sprawcy gróźb pod jego adresem.

W szpitalu wykonano test, który wykrył w organizmie rannego obcokrajowca Covid – 19. W związku z możliwością zarażenia się tym wirusem przez policjantów udzielających mu pomocy przedmedycznej, mundurowi zostali poddani kwarantannie. Po kilku dniach, po przebadaniu na obecność koronawirusa wyniki badań wszystkich policjantów były ujemne. To bez wątpienia rezultat zachowania przez nich odpowiednich środków ostrożności. Ich pobyt na kwarantannie nie poszedł jednak na marne. Będąc świadkami złamania kwarantanny i ucieczki z sąsiedniego pokoju obywatela Ukrainy nie byli bezczynni i wezwali do pościgu kolegę z jednostki. Trzej funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie zostanie wyróżnionych za szczególne zaangażowanie w służbie i wykonywanie zadań także z narażeniem życia i zdrowia.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE