Decyzja premiera. Urzędnicy nie dostaną podwyżek

Jak informuje „Rzeczpospolita”, rząd Mateusza Morawieckiego nie przyzna w przyszłym roku premii i nagród. Wynika tak z ustawy okołobudżetowej na rok 2021.

Fot. Kraków w Pigułce

Ze względu na kryzys wywołany koronawirusem, państwo musi oszczędzać. Postanowiło więc nie wydawać na nagrody i podwyżki dla urzędników. Z informacji uzyskanych przez „Rzeczpospolitą”, w 2021 roku ma nie być w ogóle bonusów, ponieważ premier zlikwidował fundusze na wypłacanie nagród.

Ustawa okołobudżetowa na rok 2021 zaplanowała oszczędzanie w sektorze całej administracji publicznej. Oszczędności na wypłacie mają wynieść prawie 700 milionów złotych. Natomiast oszczędności wynikające z systemowej waloryzacji sędziów i prokuratorów wyniosą 183 miliony złotych. Rząd ma w planach też zaoszczędzić prawie 466 milionów dzięki zamrożeniu odpisów na zakładowe fundusze świadczeń socjalnych na poziomie obowiązującym w 2020 roku.

Z danych zebranych w lipcu, średnia krajowa w Polsce na rok 2020 wynosi 5382 złotych brutto. Netto, czyli „na rękę” wynosi to około 3883 złotych. Największe zarobki występują na Mazowszu i tutaj ta kwota wynosi już 6155 złotych brutto.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE