Ogromny pocisk artyleryjski znaleziony na małopolskiej wsi

W poniedziałek 31.08.2020 roku tuż po godzinie 13 operator dużej koparki kopalni kruszywa w Bobrownikach Wielkich wykopał potężny niewybuch najprawdopodobniej z czasów II wojny.

Fot. policja

Na miejsce wyzwano policjantów z Żabna oraz zespół minersko-pirotechniczny z Tarnowa. O odkryciu zostali powiadomieni również saperzy z Rzeszowa, którzy po otrzymaniu zgłoszenia niemal natychmiast zjawili się w Bobrownikach. To oni określili niewybuch jako pocisk artyleryjski armatohaubicy kalibru 300 milimetrów i długości 1200 milimetrów. Jego zasięg rażenia, to promień około 500 metrów. Z uwagi, że został on wykopany na terenie kopalni i nie było w pobliżu żadnych zabudowań, nie było konieczności ewakuacji. Przed godziną 17 pocisk został zabezpieczony przez saperów i wywieziony na poligon, gdzie został bezpiecznie zneutralizowany.
Jest to największy niewybuch, jaki został odnaleziony w regionie tarnowskim w ostatnich latach. W związku z tym w dalszym ciągu policjanci przypominają o właściwym zachowaniu przy znalezieniu takich niebezpiecznych przedmiotów. Nigdy samodzielnie nie próbujmy dotykać, sprawdzać oraz przenosić tego typu znalezisk. Do naszych obowiązku należy jedynie oznaczyć takie miejsce, by skierować tam patrol Policji.
Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE