Minister zdrowia podpisał rozporządzenie dotyczące kwarantanny

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Adam Niedzielski podpisał dwa rozporządzenia. Dotyczą one czasu kwarantanny w przypadku zachorowania na koronawirusa i zasad zwalniania z izolacji. Ministerstwo Zdrowia przekazało wczoraj wieczorem jak to będzie teraz wyglądać.

Fot. Shutterstock

Do tej pory osoba odbywająca kwarantanne musiała przebywać w izolacji przez 14 dni, a między 10 a 12 dniem robiony miała test kontrolny. Jeśli był negatywny, powtarzało się go po 24 godzinach. Dopiero jeśli ten wyszedł również negatywny, wtedy jest zwolniony z dalszej izolacji.  Jeśli pozytywny- miał kolejne 7 dni kwarantanny.

Teraz ma to się zmienić. W przypadku osoby, która zachorowała na COVID-19, ale przechodzi go bezobjawowo, po 10 dniach od testu, po 2 kolejnych ujemnych wynikach badania lub po 3 dniach od ustąpienia objawów jednak nie wcześniej niż 13 dni od pojawienia się tych objawów. Dodatkowo, izolacja będzie obowiązywać wszystkie osoby, które mieszkają z zakażonym w tym samym domu.

Kwarantanna, która jest nałożona po powrocie z zagranicy została również skrócona do 10 dni, w przypadku kiedy nastąpił kontakt z osobą zarażoną. Nie będzie jednak konieczności wykonywania testów. Osoby, u których nie zauważono objawów, zostaną zwolnione automatycznie z kwarantanny.  Jeśli pojawią się objawy, należy skontaktować się z lekarzem POZ, który podejmie decyzję co dalej.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE