Przyłbice czy maseczki. Co jest bardziej skuteczne?

Naukowcy z Florida Atlantic University zbadali co skuteczniej chroni przed koronawirusem- maseczki czy przyłbice. Okazuje się, że maseczki zarówno chirurgiczne, jak i tkaninowe zdecydowanie przodują jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Fot. Pixabay

Przyłbice zakrywające całą twarz wydawały się wygodniejsze i bardziej bezpieczne w zamkniętych pomieszczeniach. Jednak myślenie to jest błędne.

Testy zostały przeprowadzone z udziałem specjalnych manekinów.  Naukowcy imitowali kichanie i kaszel za pomocą ręcznej pompki, która zawierała wodę z gliceryną. Okazuje się, że nawet jeśli przyłbice lepiej chronią po kichnięciu, to bardzo szybko się wydostają poza przyłbicę. A więc stanowią większe zagrożenie. Maseczki są znacznie lepszym rozwiązaniem. Ale warto pamiętać, że również one nie uchronią jeśli sami nie będziemy stosować dodatkowych zasad bezpieczeństwa, jak odpowiedni dystans czy częste mycie rąk.

Naukowcy uważają, że szczególnie jest to ważna informacja dla dzieci i studentów, którzy wracają do szkoły i chętniej mogą sięgnąć po przyłbicę. Dlatego apelują aby mimo wszystko zastosować mniej wygodne maseczki niż przyłbice, które narażą młodych ludzi na ryzyko większe zakażenia.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE