Kto będzie zaszczepiony na koronawirusa jako pierwszy? Eksperci radzą

Eksperi z WHO i producenci szczepionek już zastanawiają się jak rozdysponować odpowiednio szczepionkami w różnych krajach. Zaproponowali więc nowy, trójfazowy plan dystrybucji szczepionek. Będzie miał na celu ograniczenie przedwczesnych zgonów. 

Fot. Shutterstock

Projekt został nazwany Fair Priority Model i ma pomóc w konsekwencjach zdrowotnych spowodowanych przez wirusa SARS-Cov-2. Polega na 3 etapach szczepionek. Opublikowano go w tygodniku Science, na podstawie badań dr Emanuela, który zajmuje się inicjatywami globalnymi i przewodniczy etyce lekarskiej i polityce zdrowotnej w Pennsylvanii.

Autorzy wskazuje trzy wartości, które należy brać przy przekazywaniu szczepionki na COVID-19. Ma to przynieść  korzyści ludziom  i ograniczyć szkody, oraz odpowiednio traktować pokrzywdzonych. Jak argumentują autorzy, przedwczesne zapobieganie śmierci powinno być priorytetem.  Drugą wartością jest poprawa ekonomiczna i stopień, w jakim ludzie zostaną oszczędzeni przed ubóstwem. Trzecia faza to aby kraje o wyższych wskaźnikach transmisji koronawirusa były priorytetem, ale jednocześnie każde państwo mogło otrzymać wystarczającą liczbę szczepionek.

„Pomysł dystrybucji szczepionek według populacji wydaje się być strategią sprawiedliwą. Ale faktem jest, że normalnie rozdzielamy rzeczy w oparciu o to, jak dotkliwe jest cierpienie w danym miejscu, i w tym przypadku twierdzimy, że podstawową miarą cierpienia powinna być liczba przedwczesnych zgonów, którym szczepionka zapobiegłaby”

-tłumaczą eksperci.

Już wcześniej się pojawiły propozycje szczepień, które dawałby pierwszeństwo osób powyżej 65 roku życia i pracownikom służby zdrowia. Pomysłem WHO jest też dystrybucja szczepionek i ilości ich dawek proporcjonalnie do populacji danego kraju.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE