Minister nauki apeluje o powrót na uczelnie

Szef resortu nauki zaznaczył, że na uczelnie studenci i pracownicy powinni wrócić w październiku. Należy jedynie zadbać o bezpieczeństwo i wymogi sanitarne. 

Fot. Pixabay

Wojciech Murdzek uważa, że funkcjonowanie uczelni powinno wrócić do sytuacji z przed pandemii. O ile jest taka możliwość to nowy rok akademicki mógłby odbywać się stacjonarnie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Pokreślił jednak, że decyzja należy do władz uczelni.

Zalecił jednak powrót do „normalności”, bo to będzie świadczyć o lepszej jakości nauczania. Zaznaczył, że ze względu na pozycję uczelni w Polsce w wymiarze światowym, nie może dojść do obniżenia tej jakości.

Ministerstwo w trosce o bezpieczeństwo na uczelniach przygotowało specjalny pakiet zaleceń, które skonsultowało z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

„Dajemy ścisłe wskazania dotyczące działania akademików, bibliotek, organizacji zajęć na uczelni. Zwracamy też uwagę, że inauguracje roku akademickiego mogą być organizowane zarówno godnie, jak i bezpiecznie.”

-zaznaczył minister szkolnictwa wyższego.

Murdzek przekazał też, że wszędzie gdzie występują skupiska osób, ryzyko zakażenia jest większe. Ale przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa ze strony władz uczelni i układaniu harmonogramu pracy w szkołach wyższych, by zminimalizować skupiska, można sobie z tym poradzić.

Minister zapytany o scenariusz ponownego zamknięcia uczelni ocenił, że na razie nie ma o tym mowy. Jedyną możliwością są ograniczenia lokalne, występujące w czerwonych i żółtych powiatach.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE