Eksperci: „Choroby alergiczne są zależne od miesiąca urodzenia dziecka”

Najnowsze badania naukowców pokazują, że to od pory roku zależy czy wystąpi u dziecka ryzyko różnych chorób alergicznych. Najgorzej mają osoby urodzone jesienią.

Fot. Pixabay

Eksperci z National Jewish Health intensywnie badają co jest odpowiedzialne za wzrost alergii u dzieci i innych chorób z nią związanych jak marsz atopowy czy inne dolegliwości skóry. Czasami alergia zaczyna się już kilka dni po urodzeniu się dziecka. Występują wtedy delikatne krosty, później pojawiają się nietolerancje pokarmowe czy katar.

Jak tłumaczą naukowcy, teraz wiedzą dlaczego tak się dzieje. Dzieci z problemami skóry mają wysoki poziom szkodliwej bakterii zwanej gronkowcem złocistym. A ona osłabia zdolność skóry do walki z alergenami i patogenami. Organizm niestrawione cząsteczki jedzenia postrzega jako obce , wytwarzając przeciwciała, które powodują alergię.

Dodatkowo sprawdzono czynniki, które mogą wpłynąć na osłabienie bariery u noworodków. Naukowcy zauważyli, że dzieci urodzone jesienią znacznie bardziej są podatne na wszystkie schorzenia związane z marszem atopowym.  Teraz chcą sprawdzić jak można temu zapobiec. Trwa obserwacja kobiet w ciąży i obserwują ich dzieci we wczesnym dzieciństwie. Biorą pod uwagę też takie czynniki jak środowisko, genetykę, leki i pokarmy przyjmowane. Mają nadzieję, że to pomoże wyjaśnić czemu właśnie o tej porze roku dzieci są bardziej zagrożone i będzie można temu zapobiec.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE