Kupujesz telefon z drugiej ręki? Mogą Ci go zablokować

Na aukcjach internetowych i portalach lokalnych roi się od używanych telefonów tańszych nawet o kilkaset złotych. Okazało się, że kupując taki telefon musimy bardzo uważać.

Fot. Pixabay

Istnieje możliwość (a na niektórych ofertach przyznają się do tego sami sprzedający), że telefon został zakupiony u operatora w systemie ratalnym. W takim wypadku telefon jest doliczany co miesiąc do abonamentu.

Osoby korzystające z tego typu ofert muszą mieć się na baczności. Play poinformował właśnie na swoim blogu, że jeżeli osoba, która wzięła taki telefon na raty przestanie za niego płacić, operator może zablokować urządzenie posługując się jego numerem IMEI. „Chcemy choć trochę zniechęcić nieuczciwe osoby, które wybierając nasze oferty, od razu zakładają, że nie spełnią zobowiązania wobec nas” – informuje operator. Jest to ostatnia firma, która zdecydowała się na ten krok. Wcześniej zrobił to Plus, po nim T-Mobile i Orange.

Blokada zostanie zdjęta dopiero po wpłacie od pierwotnego właściciela. Ten natomiast, jeżeli nie zamierza płacić, skazuje nowego nabywcę na wieczną blokadę. Jeżeli właściciel poda nam numer IMEI w przypadku niektórych operatorów jest możliwość sprawdzenia stanu np. w salonie. Plus ma do tego specjalną stronę internetową: https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE