Zmiany w zasiłkach dla pracowników, którzy ucierpieli przez pandemię

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy dotyczącej zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla pracowników. Zyskałyby na tym osoby, które na skutek pandemii musiały zmienić umowy. 

Fot. Pixabay

Jak przekazała Marlena Maląg, przepisy specustawy dałyby korzyść pracownikom, którzy w wyniku pandemii zarabiają mniej niż wcześniej. Dotyczą osób objętych przestojem ekonomicznym lub z obniżonymi godzinami pracy. Będą mogli wnioskować o zasiłek na rzecz ochrony miejsc pracy.

Minister zaznaczyła, że są osoby  pobierające świadczenia z ubezpieczenia zdrowotnego. Jednocześnie wtedy tracą oni wysokość zasiłków, jest on dużo mniejszy. Cierpią na tym między innymi kobiety pobierające zasiłek macierzyński. Dlatego rząd musi się tym zająć.

„Nie możemy się godzić na taki scenariusz, nie to jest intencją tarczy antykryzysowej. Chcemy, żeby w takich przypadkach podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy. Zależy nam na tym, żeby nowelizacja przepisów weszła w życie jak najszybciej.”

-zaznaczyła.

Środki pochodzić mają z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W piątek inicjatywę w tej sprawie przejął Senat, który przekazał ją dalej do Sejmu.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE