ZUS zwróci składki osobom, które nadpłaciły je w czasie pandemii

Jak poinformował prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, osoby, które w okresie pandemii nadpłaciły składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. 

fot. Pixabay

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, prezes ZUS, Gertruda Uścińska poinformowała, że osoby, które nadpłaciły składki będą mogły od 20 września liczyć na ich zwrot lub zaliczyć na poczet przyszłych zobowiązań. Nadwyżki wynikają z tego, że w czasie trwania pandemii prawo różnie regulowało przepisy jak zwalniać płatników z obowiązku uiszczania składek.

ZUS było odpowiedzialne za realizację wsparcia Polakom, wypłacając pieniądze z tzw. Tarczy Antykryzysowej. Łącznie udzieliło ponad 25 miliardów złotych. Z pomocy skorzystało prawie 7 milionów ludzi.

Jak zapewniła prezes ZUS, wypłata świadczeń z tarczy nie wpłynęła na kondycję funduszu.

„Za okres zwolnień z obowiązku wypłacania składek otrzymujemy pieniądze z funduszu przeciwdziałania skutkom COVID-19, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. To dokładnie rekompensuje nam te składki, których nie pobraliśmy z tytułu zwolnienia. Podobnie dzieje się w związku z wypłatą innych świadczeń w ramach tarczy.”

-wyjaśniła Uścińska.  Dodała również, że wciąż istnieją działania w ramach tarczy. Aktualnie trwają prace nad pomocą dla branży turystycznej i kulturalno-rozrywkowej. Chodzi głównie o wypłaty świadczeń postojowych, oraz zwolnienie ze składek na ubezpieczenie dla pracodawców obu branż. Obecnie ZUS czeka na uchwalenie ustawy.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE