Umierać ma 30 tys. ludzi dziennie. Pierwsza globalna prognoza Covid-19

Amerykański Instytut Ewaluacji i Metryki Zdrowia stworzył pierwszą tak kompleksową i globalną symulację rozwoju pandemii. Wynika z niej, że dziennie umierać będzie nawet 30 tys. osób.

Fot. INA Photo Agency/Sipa USA/East News

Instytut Ewaluacji i Metryki Zdrowia (IHME) Szkoły Medycznej przy Uniwersytecie Waszyngtońskim stworzył pierwszą na świecie prognozę globalnego rozwoju pandemii.

Naukowcy ocenili grudzień, jako „morderczy miesiąc”, który przyniesie wiele ofiar. Jak podkreślili naukowcy kluczowe będzie ścisłe przestrzeganie reguł.

Naukowcy opracowali trzy scenariusze, które czekają nas do końca roku:

  • Najlepszy zakłada przestrzeganie wszystkich reguł i liczbę ofiar na 2 miliony.
  • Najgorszy mówi o luzowaniu obostrzeń, co doprowadzi do śmierci 4 mln ludzi.
  • Najbardziej realny, który przewiduje, że nie zmieni się nic ani w przestrzeganiu restrykcji ani prawa. Wtedy liczba śmiertelnych przypadków wynosić ma 2,8 mln.

Naukowcy ocenili, że dzięki przestrzeganiu zaleceń, jak noszenie maseczek, liczba zgonów może być mniejsza o co najmniej 770 tys. osób.

„Czeka nas morderczy grudzień, zwłaszcza w Europie, Azji Centralnej i Stanach Zjednoczonych. Badania są niepodważalne: noszenie masek, zachowywanie dystansu społecznego i ograniczenie liczby osób na zgromadzeniach mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa” – podkreślił dyrektor IHME, dr Christopher Murray.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE