Niemal tysiąc nauczycieli odchodzi ze szkół. Fatalne nastroje w Małopolsce

Związek Nauczycielstwa Polskiego informuje, że prawie tysiąc nauczycieli w Małopolsce nie wróciło do szkół 1 września. Zapowiada, że to jeszcze nie koniec odejść. 

Fot. Pixabay

Związkowcy przyczynę odejść widzą w lęku przed pracą w czasie pandemii. Nie chodzi tu tylko o ryzyko zakażenia. Obostrzenia i wprowadzany reżim sanitarny obarcza nauczycieli większą odpowiedzialnością. Z samym reżimem nie zgadza się część rodziców, którzy właśnie na nauczycielach wyładowują swoją frustrację.

Jak informuje Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego nastroje są fatalne i przydałoby się wsparcie psychologiczne. Obecna szkoła przypomina oblężoną twierdzę w której panuje strach przed zakażeniem, odpowiedzialnością i awanturującymi się, sfrustrowanymi rodzicami. 

Od początku roku szkolnego wprowadzone zostały obostrzenia i procedury, które wszystkim ciążą na psychice. Konieczność noszenia maseczek, dezynfekcja rąk, mierzenie temperatury… Szkoła zmieniła swoje oblicze i przypomina reżimowy obóz. Rodzice coraz częściej przegrywają z emocjami i wyładowują je na nauczycielach.

Jak zapowiada ZNP to dopiero początek odejść nauczycieli. W samej Małopolsce doszło już do niemal tysiąca zwolnień a dochodzą kolejne sygnały o planowanych odejściach.

Prezes małopolskiego oddziału ZNP Arkadiusz Boroń przedstawia konkretne dane, 404 osoby zdecydowały się przejść na emeryturę, 101 przeszło na wcześniejszą emeryturę a 441 osób skorzystało z rocznego płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.

Nie ma wątpliwości, że gdyby nie pandemia i pogarszające się nastroje, większość z nauczycieli nie zrezygnowałaby z pracy, ale to wszystko potrafi odbić się na zdrowiu, również psychicznym.

Dane są tym bardziej przerażające, że minęły dopiero pierwsze dwa tygodnie roku szkolnego. Liczba nauczycieli, którzy zrezygnują z pracy w szkole może zatem być zatrważająca.

Całą sytuację w małopolskich szkołach opisuje sobotnia Gazeta Wyborcza.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE