Rynek Główny bez dorożek, Morskie Oko bez furmanek

W piątek trafił do sejmu projekt zwany potocznie „Piątka Kaczyńskiego”. To poprawki do ustawy o ochronie zwierząt. Dotyczą one m.in. zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego. Zmiany mogą się jednak zaostrzyć. 

Fot. Fundacja na Rzecz Zwierząt Viva

Pierwsze zmiany mają zakazać hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego podczas którego zwierzę nie jest ogłuszane przed śmiercią. Projekt wprowadza również zakaz wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych i widowiskowych.

Kary poniosą także właściciele zwierząt trzymanych stale na uwięzi jak np. psy uczepione łańcuchem do budy oraz właściciele którzy utrzymują zwierzę bez pomieszczenia chroniącego przed warunkami atmosferycznymi.

Projekt już wywołał panikę w branży cyrkowej oraz na wsiach. Na tym jednak nie koniec bo swoje trzy grosze do projektu chce dorzucić Koalicja Obywatelska i rozszerzyć zakazy o wykorzystywanie zwierząt do celów turystycznych.

To może odbić się szerokim echem od Rynku Głównego aż po Tatry gdzie konie przewożą turystów dorożkami i furmankami. Czy to już ostatni sezon biznesu wozowego?

Dariusz Joński z KO jest zdania, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zastąpienie koni elektrycznymi meleksami.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE