Niedźwiedź pojawił się w Pieninach. Co robić gdy stanie się z nim „oko w oko”?

Pieniński Park Narodowy informuje i ostrzega, że na szlakach na Trzy Korony, Sokolicę czy Durbaszkę można spotkać niedźwiedzia. Należy bardzo uważać a już na pewno nie szukać z niedźwiedziem kontaktu. 

fot. Pixabay

Niedźwiedzie z natury boją się ludzi i unikają z nimi kontaktu. Góry to jednak naturalne środowisko niedźwiedzi i ich teren. Trzeba to uszanować. Choćby dla własnego dobra.

Pieniński Park Narodowy informuje i ostrzega, że na terenie Parku pojawił się niedźwiedź. Ponieważ Park nie należy do największych, szansa spotkania go na szlakach jest bardzo duża. Uważać należy zwłaszcza na szlakach prowadzących na Trzy Korony, Sokolicę i Durbaszkę.

Co robić gdy spotka się wielkiego miśka na swej drodze? Przede wszystkim nie panikować ani nie uciekać, ale też nie zbliżać się do niego. Mimo, że to przecież wielki miś, potrafi być agresywny i niebezpieczny.

Niedźwiedzie nie lubią towarzystwa ludzi i unikają ich, jednak to zwykle nie on nam wchodzi w drogę a my jemu. To jego teren i gdy się na niego wkracza może poczuć się zagrożony. Zagrożone, zaskoczone czy przestraszone zwierzę potrafi zaatakować, ale robi to zawsze by bronić swojego terytorium.

Niedźwiedziowi należy zatem zejść z drogi. Powoli i spokojnie. Idąc większą grupą dobrze jest rozmawiać w miarę głośno by niedźwiedź nas usłyszał. Wtedy na pewno ominie nas łukiem.

Nie należy za to zbliżać się do niedźwiedzia czy próbować go dokarmiać. Pamiętajmy, że to jest dzikie zwierzę.

Jeżeli ktoś wybiera się w rejon PPN i napotka ślady niedźwiedzia lub zobaczy go należy niezwłocznie poinformować o tym pracowników Parku.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE