Niepokojąco wysokie wskazania benzenu w powietrzu. Znamy przyczynę

W środę, 16 września w godzinach wieczornych odnotowano niepokojąco wysokie stężenie benzenu w powietrzu. Skok stężenia odnotowała stacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Kraków- Kurdwanów. 

Fot. Kraków w Pigułce

O wysokim stężeniu benzenu na Kurdwanowie poinformowali nasi czytelnicy. W środę 16 września w godzinach 20-21 odnotowano stężenie tego toksycznego związku na poziomie 21 mikrogramów/m3. To przekroczenie normy o ponad 400%

Niepokoje związane z odczytami stacji przy ul. Bujaka wynikały z sierpniowych doniesień o wysokim stężeniu toksycznego i rakotwórczego benzenu w Nowej Hucie. W tym rejonie przez długi czas poziom benzenu często przekraczał 600% normy.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wskazywał wówczas dwa źródła, które mogły być odpowiedzialne za podwyższone stężenie benzenu. W pierwszej kolejności mowa była o koksowni przy zakładzie ArcelorMittal, dawnej Huty Sendzimira, drugim powodem mogło być asfaltowanie dróg, które w Nowej Hucie odbywały się dość rozlegle.

Benzen jest substancją silnie trującą. Przy zatruciu benzenem pojawiają się charakterystyczne objawy. Mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, duszności, wymioty, drgawki, a nawet utrata przytomności. Benzen wchłania się drogą oddechową a w formie ciekłej przez skórę. Alarmowe zapytania ze strony naszych czytelników były zatem mocno uzasadnione.

Wczorajszy niepokój podwyższonymi odczytami nie był jednak związany z emisją z koksowni ani z asfaltowaniem dróg. Jak uspokaja  Barbara Dębska z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska podwyższone stężenia benzenu, występujące na stacji Kraków ul. Bujaka w dniu 16.09.2020 roku w godzinach 20:00 – 21:00 spowodowane były automatyczną kalibracją miernika i błędnych odczytów.

Jak czytamy w komunikacie na stronie GIOS, taka sytuacja nie powinna się już powtórzyć.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE