Nowe prawo budowlane od 19 września. Wiele ułatwi

19 września 2020 roku wejdą w życie zmiany w ustawie Prawa budowlanego. Mają ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny. Najważniejsze założenia to podział projektu budowlanego na 3 części, prostsze uzyskanie pozwolenia na budowę i przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę.

 

Fot. Pixabay

Do tej pory projekt budowlany stanowił jednolity dokumenty, zawierający trzy plany: zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny. Dzięki zmianom każda część na być osobna. Na podstawie dwóch pierwszych organ administracyjny będzie mógł udzielić pozwolenia na budowę. Projekt techniczny nie będzie sprawdzany przez urząd, tylko przekazany będzie bezpośrednio do organu nadzoru budowlanego.

„Inwestor dużo szybciej może przygotować projekt budowlany w tej części, która jest składana do urzędu, więc szybciej będzie mógł rozpocząć formalności, a tym samym wcześniej rozpocząć samą inwestycję. Jednak jest to zmiana, która budzi wątpliwości, podobnie jak każde tak duże novum w prawie budowlanym. Architekci muszą w dosyć krótkim czasie przestawić się i zacząć pracę już według nowych standardów projektów budowlanych.”

-tłumaczy Newseria Inwestor ekspert z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Będzie można też rozpocząć budowę na terenie bez wydanego pozwolenia. Warunek jest jednak taki, że od zakończenia budowy minęło co najmniej 20 lat. Dodatkowo od 19 września termin, po którego upływie nie będzie można stwierdzić nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę wyniesie 5 lat. Usystematyzowano też informacje o przypadkach kiedy inwestor może budować bez konieczności uzyskania pozwolenia.

Oprócz tego nowelizacja ustawy znacznie ułatwia całą procedurę przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę. Jeśli nabędziemy nieruchomość i mamy pozwolenie na budowę, nie będzie potrzebna zgoda poprzedniego dysponenta.

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE