Remont na Hujowej Górce

Już niebawem rozpoczną się prace związane z remontem krzyża na Hujowej Górce w Krakowie na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Płaszów.

By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl/Wikipedia

Prace remontowe będą realizowane na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich w ramach inwestycji pn. Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow.

W czasie II Wojny Światowej na obszarze pomiędzy obecnymi ulicami Kamieńskiego, Swoszowicką i Wielicką działał nazistowski obóz koncentracyjny w którym więziono ponad 30 tys. osób. 5 tys. zostało straconych. Dziś znajdują się tam trzy masowe mogiły, dwa żydowskie cmentarze oraz relikty infrastruktury obozowej.

Nazwa Hujowa Górka wzięła się od nazwiska SS-mana Alberta Hujara, który kierował egzekucjami w obozie i uwielbiał znęcać się nad więźniami. Wulgarne skojarzenia nazwy nie są przypadkowe gdyż nazwę nadali sami więźniowie, którzy w ten sposób radzili sobie z obozową rzeczywistością i odbierali to miejsce jako ostatnie i zapomniane.

Prace remontowe zakończyć się mają jeszcze w tym roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]