Kiedy będzie dostępna szczepionka na koronawirusa i ile będzie kosztować?

Podczas wczorajszej konferencji minister zdrowia przekazał informacje odnośnie daty szczepionki na koronawirusa. Poinformował też ile może kosztować.  

Fot. Shutterstock

Minister rozpoczął swoją konferencję od informacji odnośnie szczepień na grypę. Przekazał, że zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych, które pozwolą na dodatkowe pół miliona szczepień. Dzięki temu można będzie uchronić w sezonie grypowym od chorób.

Następnie Adam Niedzielski przekazał, że trwają intensywne prace nad szczepionką na koronawirusa.

„Działamy w bardzo systemowy sposób: jest europejski mechanizm zakupowy, w którym wszystkie kraje Unii Europejskiej, mówiąc kolokwialnie zrzucają się na szczepionkę. Wygląda to w ten sposób, że wszystkie kraje członkowskie finansują czy współfinansują granty, które są przekazywane do firm.”

-poinformował.

Jedna z firm jest już w trzeciej fazie testów. Oznacza to, że lek produkcyjnie będzie gotowy na koniec roku. Jednak istnieje małe prawdopodobieństwo, że wtedy szczepionka będzie powszechnie dostępna. Jak zapowiada minister, realny czas pojawienia się szczepionki to wiosna. Dodał, że wtedy definitywnie zakończy się pandemia.

Minister podał też cenę szczepionki. Prawdopodobnie na całym świecie ma ona kosztować około dwóch euro.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE