Koronawirus z pogrzebu na uczelnie. Sanepid ustala listę

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie ustala listę osób które uczestniczyły w pogrzebie kard. Mariana Jaworskiego – 11 września w Kalwarii Zebrzydowskiej. W uroczystościach uczestniczył zakażony koronawirusem rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.  

By Akademia Ignatianum – Praca własna, CC BY-SA 3.0/Wikipedia

Po tym jak koronawirusa stwierdzono u rektora jezuickiej uczelni wyższej Akademii Ignatianum, krakowski sanepid zaczął ustalać listę osób, które uczestniczyły w pogrzebie kard. Mariana Jaworskiego – 11 września w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Rektor Ignatianum o. Józef Bremer SJ u którego test na koronawirusa dał wynik pozytywny przyjechał na uroczystości własnym środkiem transportu i nie uczestniczył we wspólnym obiedzie – jak informuje sanepid. Doniesienia medialne przedstawiają jednak różne wersje wydarzeń.

Akademia Ignatianum w Krakowie zamieściła na swojej stronie oświadczenie dotyczące sytuacji epidemicznej na uczelni oraz stanu zdrowia rektora.

W związku z doniesieniami mediów na temat zarażenia koronawirusem Rektora Uczelni potwierdzamy, że Ojciec Rektor Józef Bremer SJ otrzymał pozytywny wynik badania.

Jednocześnie dementujemy informację, że Rektor Uczelni po uroczystościach pogrzebowych śp. kard. Mariana Jaworskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej pozostał na uroczystym obiedzie. Informujemy również, że o swojej sytuacji zdrowotnej Ojciec Rektor dowiedział się po pogrzebie. Aktualnie stan zdrowia Ojca Rektora jest stabilny.

Pięciu pracowników Uczelni, którzy w ostatnim czasie mieli kontakt z osobą zarażoną, zostało natychmiast poinformowanych o tym fakcie. Zalecono im  samoizolację. Osoby te są objęte opieką lekarską, przeprowadziły  testy na obecność koronawirusa, nie mają objawów zakażenia.

Akademia Ignatianum nie została zamknięta ani objęta kwarantanną. W Akademii wdrożone są wszystkie wymagane prawem procedury sanitarne. Uczelnia od marca kształci w trybie zdalnym, a od 1 października br. zajęcia odbywać się będą w trybie hybrydowym, zgodnie z zarządzeniem Rektora uwzględniającym szczególne warunki stanu zagrożenia epidemicznego. 

Informujemy również, że Kolegium Księży Jezuitów, gdzie doszło do zarażenia, mimo wspólnego adresu, jest jednostką odrębną od Akademii Ignatianum. Mieszkających w Kolegium zakonników obowiązuje zakaz kontaktu z osobami z zewnątrz i pojawiania się na terenie Akademii Ignatianum. Obie instytucje współpracują ze służbami sanitarnymi i wykonują ich zalecenia.

 

              Jacek Prusak SJ

Rzecznik Akademii Ignatianum w Krakowie

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE