Wirusolog o liczbie zakażeń: „Rozrywkowy charakter epidemii”

W rozmowie TVP Info, profesor Włodzimierz Gut został poproszony o komentarz dotyczący rekordowej liczby zakażeń COVID-19. Według niego obecne zakażenia są jeszcze trudniejsze do opanowania i wskazują na „rozrywkowy charakter epidemii”.

Fot. Shutterstock

Wciąż padają rekordowe liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Jak twierdzi minister zdrowia, do takich liczb trzeba się przyzwyczajać. Teraz wirusolog Włodzimierz Gut zabrał głos w tej sprawie. Jego zdaniem winni są sami Polacy, który nie przestrzegają zasad obostrzeń. Najważniejsze z nich to zachowanie dystansu, a z tym jest najgorzej.

„Znaczna część osób nie tylko nie umie zachować dystansu, ale w dodatku neguje bariery fizyczne. Powtarzane od tygodni apele o zakładanie maseczek i dystans to jak mówienie do obrazu.”

-powiedział Włodzimierz Gut.

Dodaje, że średnio od momentu zakażenia mija 5 dni. Dlatego najpewniej zarażenia są efektem zabaw piątkowo-sobotnich. Gut zaznacza, że mamy do czynienie z tzw. sytuacją rozproszoną, co wskazuje na „rozrywkowy charakter”.

Według wirusologa wychodzi na to, że sami staramy się za wszelką cenę zarazić wirusem SARS-CoV-2. Natomiast problemem jest rozproszony charakter epidemii, który jest dużo cięższy do opanowania. W pewnym momencie mogą powstać bardzo duże ogniska epidemii, ponieważ ciężko znaleźć wszystkie osoby, z którymi zarażony miał kontakt.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE