Niemal 300 drzew do wycinki. Muzeum w miejscu cichej zadumy

Na terenie byłego obozu koncentracyjnego ma powstać Muzeum – Miejsce Pamięci KL Płaszów. Mieszkańcom Krakowa jednak nie podoba się projekt urzędników. Ciche miejsce zadumy najpierw zostanie pozbawione drzew a potem ma przekształcić się w teren budowy. 

By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl/Wikipedia

W Miejscu Pamięci ofiar obozu KL Płaszów ma powstać Muzeum – Miejsce Pamięci KL Płaszów. Projekt nie spodobał się mieszkańcom Krakowa i w związku z tym złożyli petycję pod którą podpisało się 12 tys. osób.

Miejsce, które teraz emanuje spokojem i zmusza do refleksji i zadumy ma zostać zamienione na wielki plac budowy i w efekcie muzeum. Wiąże się to z wycinką niemal 300 drzew które porastają teren za Hujową Górką. Mieszkańcy Krakowa, którzy ochoczo odwiedzają miejsce byłego obozu koncentracyjnego KL Płaszów oddając się przy tym refleksyjnym spacerom sprzeciwiają się temu projektowi. Jak sami twierdzą, to miejsce straci swoją ciszę i powagę tragedii II Wojny Światowej.

Wszystko jednak wskazuje, że muzeum powstanie. Jak mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum to najwłaściwsza forma opieki dla tego miejsca. 

Miasto razem z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało list intencyjny w tej sprawie i prace mają ruszyć od stycznia przyszłego roku.

Projekt ma kosztować 50 mln zł.

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]