Awantura w Senacie. Pojawił się wniosek o wyprowadzenie wiceministra

Podczas posiedzenia w Senacie doszło do awantury. Wiceminister spraw zagranicznych wypowiadał się na temat stanu polskiej polityki zagranicznej. Odpowiadając na wystąpienia senatorów, nazywając je m.in. „żałosnymi”, doprowadził do oburzenia. Ostatecznie został zgłoszony wniosek o wyprowadzenie wiceministra przez Straż Marszałkowską. 

Fot. Wikipedia/ By Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47013882

Podczas wystąpienia wiceministra spraw zagranicznych, senatorowie Bogdan Klich i Marcin Bosacki skrytykowali przedstawione przez Pawła Jabłońskiego informacje. Nie spodobało to się wiceministrowi, który stwierdził, że jest to żałosne i nielicujące się z powagą Senatu. Dodał też w kierunku Danuty Jazłowieckiej i Marka Borkowskiego kilka słów, w których stwierdził, że osłabiają pozycję Polski na świecie, a była premier Ewa Kopacz zdradziła Grupę Wyszehradzką. Na koniec stwierdził, że PO nie reprezentuje polskiej racji stanu, a jej polityka była „służalcza” wobec UE.
To bardzo zdenerwowało większość senatorów przebywających w sali. Na początku próbowano uspokoić wiceministra. Michał Kamiński, który prowadził obrady skierował się do wiceministra spraw zagranicznych mówiąc:

„Mówienie o tym, że pan się zamierza wstydzić za któregoś z senatorów, o tym, co senator powinien, a czego nie powinien robić w Senacie, nie jest pana rolą. To jest rola wyłącznie wyborców, którzy przy najbliższych wyborach każdego z tych senatorów za jego zachowanie ocenią w ten czy inny sposób. Nie jest to pana rolą. A podział władzy, jaki mamy, powoduje, że powinien pan udzielać odpowiedzi na pytania senatorów, które są zadawane. Oczywiście jako minister jest pan politykiem i ma pan prawo wyrażać polityczne opinie co do tego, jak sądzę, nikt przy zdrowych zmysłach nie ma wątpliwości. Ale apeluję do pana o to, aby pan nie obrażał uczestników tej dyskusji.”

To jednak nic nie dało. Paweł Jabłoński dalej brnął w to, że wypowiedzi senatorów są oburzające, a niektórzy nawet wstydzą się być Polakiem. Dla senatorów było to już za wiele. Barbara Borys- Damięcka zgłosiła wniosek, aby wezwać Straż Marszałkowską, która wyprowadzi wiceministra z sali.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE