Czy można zarazić się przez przedmiot, z którym miała kontakt osoba zarażona?

Kiedy rozpoczynała się pandemia, eksperci uważali, że koronawirus może rozprzestrzeniać się również na powierzchniach. Teraz potwierdziły się późniejsze przypuszczenia, które mówią, że COVID-19 rozprzestrzenia się jedynie przez drogi oddechowe. 

Fot. Piotr Molecki/East News

Grupa naukowców z różnych szpitali na całym świecie przeanalizowali artykuły naukowe, które powstawały od początku pandemii,  a także raporty rządowe dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wśród nich byli eksperci z Montefiore Medical Center w Nowym Jorku, Hospital of the University of Pennsylvania w Filadelfii i Massachusetts General Hospital.

Wszystkie badania potwierdzają, że główną metodą przenoszenia COVID-19 są drogi oddechowe. Jak zaznaczają eksperci, nie było żadnego udokumentowanego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 po dotknięciu jakiejkolwiek powierzchni. Ale jak zaznacza dr Leann Potson z Boonshoft School of Medicine w Ohio, ciężko byłoby zakażenie powierzchni udokumentować.

Mimo to naukowcy odkryli, że wirusy mogą być przenoszone przez przedmioty, jednak jest to bardzo trudne. Szczególnie w czasie kiedy większość osób stosuje się do zachowania środków ostrożności. Scenariusz jaki jest możliwy, chociaż skomplikowany to kichnięcie przez jedną osobę na przedmiot,  dotknięcie go przez inną, która następnie dotknęłaby również swojego nosa i oczu.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE