Ludzie masowo szczepią się na grypę. Apele podziałały

Pandemia koronawirusa i apele przedstawicieli rządu i lekarzy dały efekt. Zainteresowanie szczepionkami na grypę jest w tym roku dziesięć razy większe niż w ubiegłym sezonie. 

Fot. Pixabay

Szczepionek zaczyna brakować w aptekach. Jak informuje Business Insider, pacjenci, którzy chcą zaszczepić się na grypę zgłaszają się, że chodzą od apteki do apteki bezskutecznie. Dodatkowo tworzą się listy kolejkowe. Z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać osoby powyżej 75 roku życia, 50% refundacji należy się osobom w wieku 65-74, 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobietom w ciąży i dzieciom od 2 do 5 lat.

Jest to dość zaskakujące, ponieważ do tej pory Polska była zazwyczaj na ostatnich miejscach w Europie jeśli chodzi o poziom zaszczepienia się przeciwko grypie. Prawie 100 tysięcy szczepionek się zmarnowało. Zainteresowanie gwałtownie wzrosło i wciąż rośnie.

W tym roku pierwsza transza szczepionek pojawiła się we wrześniu. A kolejne przed nami. Następna transza już w październiki. Do tej pory dotarło około 800 tysięcy szczepionek, wkrótce dojdzie 500 tysięcy. Łącznie dla Polaków ma być przekazanych około 2,5 miliona dawek.

W poprzednim sezonie grypowym zakaziło się ponad 4 milionów osób, z czego 65 zmarło. W tym roku szczególnie ważne są dla wielu osób szczepienia, bo dzięki temu można odróżnić grypę jesienną od wirusa COVID-19 i dzięki temu nie rozprzestrzeniać go dalej.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE