Istnieje 6 typów COVID-19. Który jest najgroźniejszy?

Naukowcy z Kins’s College w Londynie wyodrębnili sześć typów koronawirusa. Każdy z nich ma inne objawy, różnią się stopniem nasilenia choroby, a także różną potrzebą korzystania ze wspomagania oddychania.

Fot. Shutterstock

Według badań istnieje sześć typów COVID-19. Każdy z nich zawiera również sześć objawów, które mu towarzyszą. Pierwszy z nich wygląda jak zwykła grypa: występują bóle głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła i w klatce piersiowej, a także ból mięśni. Drugi typ jest bardzo podobny, z tym, że występuje dodatkowo gorączka. Kolejny skupia się na dolegliwościach głównie żołądkowych, a wśród objawów jest ból głowy, utrata smaku i węchu, biegunka, ból gardła i w klatce piersiowej. Tutaj kaszel nie jest zauważalny.

Trzy kolejne typy dotyczą ciężkich poziomów, pierwszy z nich głównie zmęczenia, drugi splątania, a trzeci bólu brzucha i zaatakowania układu oddechowego. Poza tymi głównymi objawami występują też podstawowe jak kaszel, gorączka i bóle mięśni i głowy.

Sprawdzono również, z której grupy osoby doświadczały większej potrzeby podania tlenu lub oddychania za pomocą respiratora. Najwięcej osób miało problemy z oddychaniem z trzech ostatnich grup. Najwięcej osób, prawie 20% dotyczyła ostatniej grupy, czyli ciężkiego poziomu trzeciego, atakującego brzuch i układ oddechowy. Również z tej grupy najwięcej osób było hospitalizowanych. Z pierwszej grupy było to zaledwie 15% osób. Ostatnie 3 typy COVID-19 występują najczęściej u osób starszych lub schorowanych, mających choroby współistniejące.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE