Tlenek azotu może pomóc w walce z koronawirusem?

Badania pokazują, że skutecznym sposobem leczenia COVID-19 może być tlenek azotu. Związek był używany podczas epidemii SARS 2003. 

Fot. NIAID, CC BY 2.0 / Wikipedia

Naukowcy z Uniwersytetu Uppsali sprawdzili wpływ tlenku azotu, który wytwarzany jest przez sam organizm, na leczenie koronawirusa. Powodzeniem słynął ten związek podczas leczenia epidemii SARS 2003.  Badanie zostało opublikowane w piśmie Redox Biology.

Tlenek azotu jest naturalnie wytwarzany w organizmie. Podczas epidemii SARS 2003 zmniejszał on stan zapalny w płucach pacjentów i chronił przed infekcjami. Obecne badania pokazują, że tlenek azotu uwilniony z S-nistro-N-acetylopenicylaminy wykazał również w przypadku koronawirusa wyraźne działanie. Efekt nasilał się wraz ze zwiększeniem dawki.

„Dopóki nie otrzymamy szczepionki, mamy nadzieję, że inhalacja NO może być skuteczną formą leczenia. Dawkowanie i czas rozpoczęcia leczenia prawdopodobnie odgrywają ważną rolę w wyniku leczenia i teraz należy je zbadać tak szybko, jak to możliwe.”

-tłumaczy jeden z naukowców biorący udział w badaniu.

Cały świat dopóki nie ma skutecznego lekarstwa na koronawirusa, szuka terapii, które pozwolą złagodzić objawy. Kolejnym krokiem naukowców z Uppsali ma być tlenek azotu w postaci gazu. Właśnie tworzone jest specjalne laboratorium, które pomoże w przeprowadzaniu analizy i późniejszym wdrożeniu formy terapii u pacjentów.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE