Nakaz zapłaty z e-sądu? Mieszkańcy Małopolski bronią się i wygrywają w EPU!

Utworzony w 2010 roku e-sąd w Lublinie obchodzi w tym roku dekadę swojego funkcjonowania. Od momentu jego powstania wydał już kilkanaście milionów nakazów zapłaty przeciwko osobom pozwanym. Każdego roku do ok. 2 milionów mieszkańców całego kraju trafiają nakazy zapłaty wydane w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Jednakże odwoływanie się od tych nakazów zapłaty nigdy jeszcze nie było tak proste.

Fot. Materiały prasowe

Mieszkańcy Małopolski to zauważyli i korzystają z pomocy wyspecjalizowanych kancelarii prawnych pomagających w całej Polsce dłużnikom. W tym Kancelarii EUROLEGE, która wśród mieszkańców woj. małopolskiego cieszy się dużym zaufaniem.

Kto pozywa mieszkańców Małopolski do e-sądu?

Prym w składaniu pozwów do e-sądu mają obecnie banki oraz zagraniczne firmy windykacyjne, których na polskim rynku w ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo. W szczególności zaskakiwać mogą siedziby takich podmiotów. A są to np. Luksemburg, Cypr, Estonia czy… USA. Jak się okazuje interes w pozywaniu polskich obywateli przed e-sądem zwietrzyło coraz więcej podmiotów z zagranicznym kapitałem.

Co zrobić jak dostanę nakaz zapłaty z e-sądu?

Zacznijmy od tego, że nakaz zapłaty z e-sądu ma w sensie prawnym identyczne skutki jak nakaz zapłaty wydany przez sąd tradycyjny. W przypadku braku złożenia odwołania ze strony pozwanego taki nakaz uprawomocnia się i ma wówczas skutki prawomocnego wyroku. Ile wynosi termin na zaskarżenie nakazu zapłaty wydanego przez e-sąd, czyli złożenia środka o nazwie sprzeciw od nakazu zapłaty?  Termin ten wynosi dokładnie 2 tygodnie i biegnie od dnia, w którym odebrałeś nakaz zapłaty osobiście albo zrobił to ktoś z Twoich domowników.

A co, jeśli nie złożysz sprzeciwu od nakazu zapłaty? Wówczas przez komornika zapłacisz nie tylko potencjalnie istniejący dług, ale też wszystkie wskazywane tam odsetki i koszty procesu, które mogą być naprawdę znaczne.

Dlaczego powinno się składać sprzeciw od nakazu zapłaty w EPU?

Odpowiedź na to pytanie jest o tyle prosta co oczywista. Wszystko sprowadza się do zrozumienia tego w jaki sposób wydawane są na tak masową skalę nakazy zapłaty w lubelskim e-sądzie. Procedura wygląda tak, że powód (bank, firma windykacyjna, pożyczkowa) pisze do e-sądu, że ma jakieś dowody na istnienie roszczenia i w związku z tym e-sąd ma jej zasądzić nakazem zapłaty określoną kwotę. Jakie to ma skutki? Ani mniej ani więcej, że e-sąd wydając nakaz zapłaty nie widzi żadnych dokumentów. Jedynie wierząc na słowo i zapewnieniom banku, firmy windykacyjnej czy pożyczkowej uznaje, że w pozwie wszystko jest prawdą. Włącznie z tym, że określone dokumenty istnieją, że mają określoną treść oraz, że kwoty żądane przez instytucje finansowe są jak najbardziej prawdziwe.

Właśnie dlatego obowiązkiem każdego pozwanego jest złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty w EPU. Zaniechanie takiej czynności oznacza, że taka osoba godzi się płacić za coś czego w żaden sposób sąd nie mógł zweryfikować i potwierdzić. Jeśli już zdajesz sobie sprawę z tego jak działa e-sąd i jak są tam wydawane nakazy zapłaty nawet na dziesiątki i setki tysięcy złotych to już wiesz, że koniecznością jest powiedzenie „sprawdzam” i złożenie skutecznego odwołania od orzeczenia sądu elektronicznego w Lublinie.

Jak złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty do e-sądu?

Każdy środek odwoławczy od orzeczeń sądowych niesie ze sobą ryzyko popełnienia pomyłki. Oczywiście są osoby, które samodzielnie składają sprzeciwy od nakazu zapłaty, ale skorzystanie z pomocy profesjonalisty w takiej sprawie wydaje się uzasadnione. Przede wszystkim dlatego, że jako osoba nie posiadająca wiedzy prawniczej możesz popełnić błąd, który w konsekwencji może doprowadzić do utraty majątku i licznych problemów finansowych. Drugi powód to niebywała obecnie dostępność do prawników, którzy każdego dnia zajmują się sprawami sądowymi o zapłatę z powództwa banków, firm windykacyjnych i pożyczkowych.

Gdzie szukać pomocy?

Obecnie dużą część rynku antywindykacyjnego w Polsce obsługuje Kancelaria EUROLEGE, która od już wielu lat pomaga osobom prowadzącym nierówną walkę z wielkimi instytucjami finansowymi. Dzięki wiedzy, specjalizacji oraz dużemu doświadczeniu tysiące osób uzyskały całkowite albo przynajmniej częściowe oddłużenie.

Masz nakaz zapłaty wydany przez sąd i potrzebujesz pomocy? Kancelaria EUROLEGE działa na terenie całego kraju, a współpracujący z nią prawnicy pomagają osobom przed wszystkimi sądami w Polsce, w tym e-sądem i oczywiście sądami w Małopolsce.

Jak zgłosić swoją sprawę do EUROLEGE? To bajecznie proste! Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Wszystko wygodnie, zdalnie i bez konieczności wychodzenia z domu.

Oto sposoby kontaktu z prawnikami:

  1. Zadzwoń pod numer 530 333 130
  2. Wyślij maila na: [email protected]
  3. Napisz na Facebooku: www.facebook.com/darmowyprawnik
  4. Wyślij zgłoszenie za pośrednictwem formularza: www.darmowyprawnik.eu

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE