Ministerstwo zapowiedziało większe kontrole związane z noszeniem maseczek. Gdzie należy o nich pamiętać?

Podczas wczorajszej konferencji Ministerstwo Zdrowia przekazało, że będą dużo ostrzejsze kontrole związane z obowiązkiem noszenia maseczek. Mandaty mają być wystawiane dużo częściej, a nie są one małe. Za brak zasłonięcia ust i nosa można zapłacić 500 złotych.

Fot. Pixabay

Od soboty zwiększą się restrykcje dotyczące wirusa SARS-CoV-2. Jak zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia i policja, będzie dużo więcej funkcjonariuszy, którzy będą sprawdzać jak Polacy stosują się do zasad bezpieczeństwa. Posypią się mandaty, które wynoszą 500 złotych za brak zasłonięcia ust i nosa.

„Chcielibyśmy wprowadzić mechanizm, by każdorazowo w przypadku odmowy przyjęcia mandatu był kierowany wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o wdrożenie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej”

-powiedział podczas konferencji komendant główny policji, Jarosław Szymczyk. Dodał również, że zmienią się proporcje dotyczące pouczeń do mandatów. Dziś 80% to pouczenia, 20% to mandaty. Od teraz mają one zostać odwrócone.

Maseczki są obowiązkowe między w komunikacji miejskiej, w sklepach, galeriach handlowych czy na poczcie. Należy również zasłaniać usta i nos w kinach i teatrach, a także podczas imprez kulturalnych i sportowych. Obowiązek jest też w przychodniach, szpitalach, salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Na uczelniach, w szkołach, jeśli dana placówka tego wymaga oraz w kościele. Nie wejdzie się też do urzędu bez zasłonięcia ust i nosa.

Nie ma obowiązku posiadania na sobie maseczki w restauracjach, kiedy zajmie się już miejsce przy stoliku czy w pracy jeśli nie obsługuje się klientów.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE