Szkoły są główną przyczyną jesiennego nawrotu pandemii

Takiego zdania jest doktor Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego. Dzieci są teraz głównym pasem transmisyjnym zakażeń między dorosłymi. 

Fot. Shutterstock

Doktor Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z RMF FM analizował główne grupy zakażeń w różnych okresach na podstawie komputerowych modeli przebiegu i rozwoju pandemii.

Model jawnie pokazuje, że włączenie szkół, czyli miejsc, gdzie spotyka się kilkaset osób w klasach po kilkadziesiąt spowodowało znaczny wzrost zakażeń – powiedział w rozmowie doktor Jakub Zieliński. Według obliczeń, to dzieci są teraz głównym pasem transmisyjnym zakażeń między dorosłymi. 

Rozwiązanie jakie podsuwa doktor to przemodelowanie obecnego systemu nauczania i przejście w tryb zdalny oraz ograniczenie kontaktu między najmłodszymi.

Od soboty w całym kraju będzie obowiązywać strefa żółta plus strefy czerwone. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ma jednak w planach zmiany systemu nauczania na zdalny.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE