Zaskakujące badania. Mleko kobiet karmiących ma pomóc w walce z COVID-19

Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że pokarm kobiet, które przeszły koronawirusa zawiera przeciwciała, które mogą być stosowane jako ochrona przed zakażeniem. 

Fot. Shutterstock

Jak opisuje „Rzeczpospolita”, z badań, które przeprowadzono wynika, że przeciwciał z mleka matek karmiących nie usuwa nawet pasteryzacja. Dlatego można je podawać osobom trzecim. Jak twierdzą badacze, owe przeciwciała skutecznie mogą chronić przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, a potrafią przetrwać nawet pół roku. Według lekarzy pozostają one na powierzchni błon śluzowych, a następnie atakują i blokują cząsteczki koronawirusa, zanim zdążą przemieścić się w głąb ludzkiego organizmu.

Projekt amsterdamskiego szpitala, który zbadał pokarm matek karmiących został zatwierdzony przez komisję ds. etyki lekarskiej. W planach jest między innymi dodawanie mleka do lodów. Jak dodaje lekarz Van Goudoever, pierwsze testy były już wykonywane, a testerzy zachwycali się smakiem lodów gruszkowych na bazie mleka kobiecego. Mają one trafić między innymi do domów opieki i placówek dla osób przewlekle chorych. Aby zabezpieczyć ich przed wirusem, będą kosztować lodów dzień w dzień, przez kilka tygodni.

W szpitalu w wkrótce rusza zbiórka mleka. Chętne oddać swój pokarm matki mogą oddać 100 mililitrów swojego mleka, które później w postaci lodów trafi do najbardziej potrzebujących ochrony osób.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE