Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Artyści zabierają głos

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie zakazu aborcji. Według nowych przepisów niezgodne z Konstytucją jest przerwanie ciąży,  nawet jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu, nieuleczalnej choroby, życia matki i dziecka. Artyści skomentowali tę decyzję w mediach społecznościowych. 

Fot. Pixabay

Ziścił się najgorszy scenariusz. Według nowego prawa aborcyjnego, Polska będzie miała najbardziej restrykcyjne zasady, tuż obok Malty i Watykanu. Trybunał Konstytucyjny uznał, że niekonstytucyjna jest aborcja, nawet w przypadkach ciężkiego uszkodzenia płodu. Tym samym rząd sam zdecydował o życiu i zdrowiu Polek.

W sprawę zaangażowało się wielu aktorów, wokalistów czy celebrytów. W mediach społecznościowych nie kryją oburzenia. Wśród nich znalazła się Matylda Damięcka i jej brat, Mateusz Damięcki. On napisał:

 ” I tak właśnie zaczyna się koniec. Tylko czemu znowu kobiety muszą za nas wszystkich cierpieć i brać całą robotę na swoje barki”.

Jego siostra, Matylda umieściła kilka grafik obrazujących sytuację kobiet i dopisała jedynie „podczłowiek/ niemężczyzna”. Nie krył swojego oburzenia również pisarz Jakub Żulczyk, który opublikował ostry post:

„Więc każecie rodzić kobietom zdeformowane płody, które umrą po paru dniach, z bezmózgowiem, z brakiem kręgosłupa, w cierpieniach, bez jakiegokolwiek szacunku, człowieczeństwa, etyki, tylko po to, by ochrzcić i by pochować.Wy gady, mendy, wy skur**** jeb****.”

Anja Rubik, która od lat walczy o prawa kobiet napisała na swoim Instagramie:

„się stało ….to wyrok na Polki i Polskie rodziny. Polska 2020 .. Prawo ingeruje w najbardziej prywatne decyzje życiowe obywateli! To prawo w szczególności uderzy w najuboższe kobiety i rodziny w Polsce!!! Propagandowy cel zostanie osiągnięty – oficjalne statystyki aborcji spadną. Ale aborcje będą odbywały się nadal, tylko w większym strachu, osamotnieniu i często w nieodpowiednich warunkach, które mogą zagrażać życiu kobiety.” 

Krytycznie do decyzji Trybunału Konstytucyjnego odnieśli się też Borys Szyc, Kuba Wojewódzki, Maria Peszek, Maffashion, Maja Ostaszewska, Tomasz Organek czy Martyna Wojciechowska. Znana podróżniczka zwróciła również uwagę, że takie głosowania podczas pandemii są mocno nie ma miejscu.

„Organizowanie takich głosowań w samym środku szalejącej pandemii jest w mojej ocenie aktem politycznego wyrachowania!To, co się dziś stało to skazanie tysięcy kobiet na cierpienie. Zwracam się zatem z pytaniem do ludzi odpowiedzialnych za tę decyzję: Jak nasze państwo jest przygotowane do niesienia pomocy kobietom, które zmusi do urodzenia nieodwracalnie uszkodzonych płodów?
Temat braku wystarczającej pomocy osobom niepełnosprawnym jest poruszany od lat.
Protesty wspaniałych rodziców takich dzieci od lat spychane są na margines. Nie dostają odpowiedniej pomocy, wparcia, są zostawieni sami sobie. Po raz kolejny cały ciężar i odpowiedzialność została zrzucona na kobiety.
M.”

-napisała.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE