Kiedy będzie wiadomo czy szczepionka na COVID-19 działa? Ekspert podaje termin

Dr Anthony Fauci, który jest specjalistą od chorób zakaźnych i doradcą Białego Domu, podał wstępny termin kiedy będzie wiadomo czy szczepionka na koronawirusa jest skuteczna i bezpieczna. 

Fot. Shutterstock

Wciąż trwają intensywne prace nad szczepionką na wirusa SARS-CoV-2. Jak przekazał dr Fauci w wywiadzie dla BBC, wiadomo kiedy będzie pewność, że szczepionka jest skuteczna i bezpieczna dla ludzi. Jako termin podał koniec listopada lub początek grudnia.

Zaznaczył jednak, że czas między uzyskaniem zgody na użytek, ale też późniejsza masowa dystrybucja może zając jeszcze wiele kolejnych miesięcy. Dlatego nie należy się cieszyć, że już za miesiąc wirus SARS-CoV-2 zostanie pokonany. Warto też zaznaczyć, że obecnie wirus wciąż mutuje więc nie jest pewne, że ta szczepionka faktycznie będzie dla wszystkich skuteczna. Jak ocenił ekspert, na znaczące efekty należałoby poczekać do drugiego lub trzeciego kwartału 2021 roku.

Na przełom października i listopada już dwa koncerny zapowiedziały publikację wyników szczepionek. Jest to amerykański Pfizer i niemiecki BioNTech.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE