Organizatorzy protestów ws. aborcji będą ścigani! Prokurator Krajowy skierował pismo z wytycznymi

Jak dowiedziało się radio RMF FM, Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski skierował do prokuratur regionalnych specjalne pismo, w którym zapisane są wytyczne ws. ścigania organizatorów strajków, które mają miejsce po decyzji TK w sprawie aborcji.

W piśmie Bogdana Święczkowskiego do prokuratur krajowych apeluje on o podejmowanie bezzwłocznych czynności i wydawanie decyzji procesowych, które uniemożliwią czyny zabronione. Chodzi o odbywające się od tygodnia w całej Polsce protesty w związku z decyzją TK w sprawie aborcji. Trybunał uznał przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia płodu i zagrożenia życia, jako niezgodny z Konstytucją.
Prokurator krajowy nazwał protesty nielegalnymi zgromadzeniami, podczas których naruszana jest nietykalność cielesna policji, publiczne znieważenie funkcjonariuszy, zamach na życie lub zdrowie, groźby bezprawne czy przeszkadzanie w czynnościach religijnych. Święczkowski uznał, że podczas strajków uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się zamachów na osoby i mienia.
Bogdan Święczkowski odniósł się również w swoim liście do osób organizujących protesty. Zaznacza, że podczas zagrożenie epidemiologicznego, osoby namawiające do buntu i wychodzenia na ulice miast, powinny być traktowane jako przestępcy. Wynika to z art. 165 Kodeksu Karnego, który mówi o sprowadzeniu niebezpieczeństwa powszechnego. Najwyższa kara o której jest mowa wynosi nawet 12 lat pozbawienia wolności.
Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE