Atak hakerski na urząd w Oświęcimiu. Pojawiły się żądania okupu

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu od połowy października boryka się z problemami w systemie informatycznym. We wtorek rano poinformowało o przyczynie braku dostępu do niektórych segmentów systemu i utrudnieniach w funkcjonowaniu. 

Fot. Kraków w Pigułce

System informatyczny Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu został zaatakowany w nocy z dnia 13 na 14 października. Wtedy to Starostwo straciło dostęp do niektórych segmentów systemu m.in. w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami oraz w Wydziale Inwestycji, Rozwoju i Dróg.

Okazało się, że system został poważnie zablokowany a sprawcy czynu zażądali okupu za odblokowanie systemu. Sprawa została zgłoszona na policję a żądania nie zostały spełnione.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu Sprawa została niezwłocznie zgłoszona na Policję, a także do CERT Polska i Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Pragniemy podkreślić, że procedury w zakresie ochrony danych osobowych zadziałały prawidłowo. Dane nie zostały upublicznione ani udostępnione. Stosowne informacje przekazano do właściwych organów. – czytamy na stronie Starostwa.

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE