Dźwięk kaszlu potwierdzi zachorowanie na COVID-19? Najnowsze badania naukowców!

Jak się okazuje, na podstawie dźwięku wydawanego podczas kaszlu można potwierdzić czy dana osoba jest zakażona wirusem SARS-CoV-2. Badania, które przeprowadzili naukowcy z Massachusetts pokazują, że w 98% przypadków udało się rozpoznać kiedy osoba jest zakażona, tylko i wyłącznie po dźwięku kaszlu!

Fot. Pixabay

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology wykonali testy, które wskazują, że sztuczna inteligencja może wykryć około 98% przypadków COVID-19 z kaszlu przekazywanego przez telefon komórkowy. Jak tłumaczą eksperci, koronawirus powoduje bardzo specyficzny rodzaj kaszlu.

Połowa próbek kaszlu należała do osób zdrowych, druga połowa do osób zakażonych COVID-19, jednak przechodzących chorobę bezobjawowo. Okazało się, że aż w 98,5% sztuczna inteligencja mogła zidentyfikować niesłyszalne dla ludzkiego ucha różnice między jednym kaszlem, a drugim. Wykryła też kto z kolejnych osób przechodzi zakażenie.

Algorytm MIT Open Voice został przetestowany na 5300 pacjentach i jak zapewniają eksperci, jest w 97,1% dokładny, czuły w 98,5% i swoisty w 94,2%. Obecnie trwają prace nad darmową aplikacją, dzięki której każdy indywidualnie będzie mógł wykonać test, kaszląc do swojego telefonu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]