Co dalej z hulajnogami? Prezydent interweniuje

Hulajnogi od dłuższego czasu stanowią pewien problem w przestrzeni miejskiej Krakowa. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, nie tyko użytkowników ale również osób niepełnosprawnych, kierowców, cyklistów i pieszych. Prezydent Jacek Majchrowski napisał w tej sprawie list do premiera i ministra infrastruktury. 

Użytkowanie hulajnóg w przestrzeni miejskiej okazuje się bardziej problematyczne niż na początku zakładano.

Hulajnogami są obecne dosłownie wszędzie, na ulicy, chodnikach, ścieżkach rowerowych a przepisy dotyczące pojazdów wciąż nie są uregulowane.

Pierwszy problem to pozostawianie ich gdziekolwiek, nawet na środku chodnika, ścieżki rowerowej czy tuż przy ulicy. Dla osób niepełnosprawnych stanowi to często nie tylko przeszkodę w poruszaniu się, ale może stanowić też ogromne niebezpieczeństwo np. w przypadku osób niewidomych i niedowidzących.

Drugi problem to nadmierna prędkość użytkowników hulajnóg i brak jakichkolwiek uprawnień na poruszanie się pojazdami, co sprawia, że na ulicę wjeżdżają często osoby nie znające przepisów drogowych. Duża prędkość jest także niebezpieczna dla pieszych poruszających się chodnikami i alejkami.

Kolejny problem jest czystko estetyczny bo obraz niechlujnie pozostawianych dwukołowców gdziekolwiek,  uderza w kulturowy krajobraz Krakowa, dziedzictwa historycznego oraz zabytków.

Prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się z apelem do premiera i ministra infrastruktury o przyspieszenie prac legislacyjnych dotyczących hulajnóg i innych Urządzeń Transportu Osobistego.

Jak zaznaczył prezydent, problem luki legislacyjnej jest znany od kilku lat, a w tym roku – ze względu na pandemię – eskalował. Zmieniły się nawyki w sposobie przemieszczania po mieście.

„Dalsze istnienie luki prawnej jest równoznaczne z korzystaniem z hulajnóg elektrycznych w każdy możliwy sposób, często skrajnie nieprzewidywalny i nieodpowiedzialny, narażający na niebezpieczeństwo zarówno samych poruszających się z wykorzystaniem UTO, ale także niechronionych uczestników ruchu” – pisze prezydent Jacek Majchrowski.

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]