Czy maseczki przeszkadzają w uprawianiu sportów?

Część osób uważa, że zakładanie maseczki podczas uprawiania sportu np. biegania, może utrudnić pobieranie tlenu i oddawanie dwutlenku węgla. Naukowcy postanowili się temu przyjrzeć. Wyniki badań opublikowali w piśmie „International Journal of Environmental Research and Public Health”.

Fot. Pixabay

Eksperci z Kanady sprawdzili jak używanie maseczek wpływa na dotlenienie krwi i mięśni. Wiele osób biega bez maseczek, tłumacząc, że zakrycie ust i nosa prowadzi do niedotlenienia i zbyt dużego stężenia dwutlenku węgla we krwi.

Analizę przeprowadzono na 14 aktywnych fizycznie kobietach i mężczyznach. Sportowcy poddali się testowi, ćwicząc na rowerach stacjonarnych. Po krótkiej rozgrzewce zwiększyli intensywność ćwiczeń, które były powtarzane trzykrotnie. Pierwszy raz ćwiczyli w chirurgicznych maseczkach, drugi raz w materiałowych, a trzeci bez zakrycia ust i nosa.

W każdym przypadku uczestnicy dochodzili do wyczerpania po około 6-12 minutach, w zależności od kondycji. Następnie sprawdzono stężenie tlenu w krwi i mięśniach sportowców. Jak się okazało, nie zauważono znacznych różnic pomiędzy ćwiczeniami w maseczkach i bez. W związku z tym naukowcy zapewniają, że zakładanie maseczek podczas ćwiczeń nie spowoduje żadnych problemów.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE