Uwaga! Potrzebna krew ozdrowieńców COVID-19! Policjanci proszą o pomoc

Nadkom. Wojciech Matras z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie potrzebuje pomocy. Zwracamy się do osób (policjantów, ale także osób cywilnych), które przeszły zakażenie wirusem COVID-19 i spełniają kryteria do oddawania osocza jako ozdrowieńcy, by zgłosili się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i oddali osocze w celu ratowania życia policjanta.

Fot. shutterstock

„Nasz Przyjaciel nadkom. Wojciech Matras z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie potrzebuje pomocy. Zaraził się wirusem COVID-19 i jest w ciężkim stanie. Obecnie znajduje się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Bardzo prosimy  o pomoc!  Jeżeli  jesteś w grupie ozdrowieńców, oddaj osocze i uratuj życie Wojtkowi i innym chorym. Osocze to bezcenny dzisiaj dar ozdrowieńców. Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa.

W załączeniu znajduje się procedura Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane, a pozostałe elementy komórkowe krwi są zwrotnie przetaczane krwiodawcy przez to samo wkłucie. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.

Oddając osocze podajemy imię i nazwisko Wojtka. Potrzebujemy grupy krwi BRhD+. Oddać można oczywiście osocze każdej grupy krwi -wówczas  Wojtek będzie mógł liczyć na właściwe osocze dla siebie od innego dawcy.

Prosimy o pomoc !” – piszą małopolscy policjanci.


Osocze od ozdrowieńców Covid-19 – tel. 663 560 300

Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie prosi o oddawanie osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe.

Osocze to zawiera przeciwdziała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakażonych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-COV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (HSN1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, mają po przetoczeniu zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Bardzo prosimy o telefoniczny kontakt

wszystkie osoby, które spełniają poniższe warunki:

  • Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
  • Minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji,
  • Są w wieku 18-65 lat,
  • Spełniają kryteria zawarte w przepisach prawnych określających wymagania ogólne dla dawców krwi i jej składników.

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce pobrania.

RCKiK w Krakowie – tel.: 663-560-300

Dostępny w dniach poniedziałek-piątek w godz. 7:30-15:00

Skrzynka mailowa: dzial.dawcó[email protected]

Zapraszamy do zgłaszania mailowego z podaniem numeru telefonu; skontaktuje się z Państwem lekarz RCKiK w Krakowie

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane, a pozostałe elementy komórkowe krwi są zwrotnie przetaczane krwiodawcy przez to samo wkłucie. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min. Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Osocze można oddać w RCKiK w Krakowie przy ul. Rzeźniczej 11 w dni powszednie w godz. 08:00. Prosimy o telefoniczne umawianie wizyty.

Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy będzie utrudnione, ozdrowieniec może oddać krew pełną, z której pozyskamy osocze do leczenia chorych na COVID-19 oraz krwinki czerwone do leczenia innych chorych potrzebujących transfuzji krwi.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]